Papież patronem podstawówki

Powiększ
Papież patronem podstawówki
Dziś (18.05) w 102. rocznicę urodzin papieża Polaka, w Radomyślu Wielkim miało miejsce oficjalne nadanie imienia św. Jana Pawła II miejscowej Szkole Podstawowej. Placówka otrzymała także nowy sztandar, który został poświęcony przez bpa Andrzeja Jeża, podczas uroczystej Mszy Świętej.

Fotoreportaż z uroczystości - kliknij tutaj.

Uroczystość miała odbyć się dwa lata temu, w setną rocznicę urodzin św. Jana Pawła II, ale z powodu pandemii koronawirusa i obostrzeń została przesunięta. O wyborze patrona zdecydowali uczniowie, nauczyciele i rodzice oraz formalnie radni miejscy. - Św. Jan Paweł II to niezwykły Polak, wielki papież, wspaniały człowiek, przykład silnego charakteru oraz postawy pełnej miłości i szacunku wobec drugiego człowieka. Jan Paweł II jest doskonałym wzorem dla naszej szkoły, najbardziej ukochał młode pokolenie. Chcemy, aby wartości takie jak miłość do Boga, ojczyzny i drugiego człowieka były przekazywane młodemu pokoleniu, bo dziś młodzież jest narażona na wiele zagrożeń – uzasadniał wybór dyrektor szkoły Stanisław Tabor.

Celebra z relikwiami

Środowe wydarzenie rozpoczęła Msza Św. pod przewodnictwem ordynariusza diecezji tarnowskiej bpa Andrzeja Jeża. W uroczystym pochodzie do kościoła parafialnego w Radomyślu Wielkim uroczyście wprowadzono relikwie i obraz św. Jana Pawła II oraz nowy sztandar szkoły, który został poświęcony przez biskupa.

W homilii zachęcał on uczniów, by tak jak św. papież Polak stawiali sobie wymagania, kształtowali swój charakter, dostrzegali obok siebie ludzi potrzebujących i dążyli do świętości. - Edukacja służy temu, aby zdobywać wiedzę i kolejne stopnie wykształcenia. W Piśmie Św. znajdujemy wezwanie by stawać się coraz lepszymi i doskonalszymi. Powołanie do świętości to powszechne powołanie nas wszystkich. Jeśli kochamy Boga, ludzi, wchodzimy na drogę świętości. Pokazał to m.in. Jan Paweł II poprzez swoje życie. Młodzi ludzie potrzebują wzorców. Jan Paweł II jako wasz patron będzie pokazywał wam drogę, by stawać się coraz lepszymi. Pamiętajcie, że on wymagał najwięcej od siebie – mówił bp Jeż.

Symbol dumy

Następnie uroczystości przeniosły się w mury szkoły. Tam przewodniczący Rady Miejskiej w Radomyślu Wielkim Jan Miękoś odczytał uchwałę o nadaniu imienia radomyskiej placówce oświatowej. Po czym odbyła się uroczysta ceremonia przekazanie sztandaru ufundowanego przez samorząd gminy na ręce dyrektora szkoły. - Panie dyrektorze w imieniu władz samorządowych gminy przekazuję panu i całej społeczności szkolnej ten sztandar który jest symbolem dumy i honoru. Niech on godnie służy wszystkim pokoleniom młodzieży szkolnej i społeczności lokalnej – powiedział  burmistrz Józef Rybiński. - Przyjmując ten sztandar pragnę wyrazić serdeczne podziękowanie za tak cenny dar, pragnę zapewnić że będzie on symbolem wartości które są i będą fundamentem pracy wychowawczej naszej szkoły – zapewnił dyrektor Tabor, który poprzez zaprzysiężone poczty sztandarowe przekazał chorągiew uczniom. Po jej prezentacji przedstawiciele wszystkich klas dokonali uroczystego ślubowania.

Wzór, ideał i opiekun

Z wyrazami uznania dla szkolnej społeczności pospieszyli zaproszeni goście. – Nadanie imienia i wręczenie sztandaru do niezwykłe wyróżnienie, ale i zobowiązanie. Jan Paweł II to niekwestionowany autorytet, wzór, ideał i opiekun. Życzę wam, aby jego nauczanie było stale obecne w waszej nauce i pracy – powiedział burmistrz Rybiński. Swe gratulacje złożyli także posłanka Krystyna Skowrońska, starosta Stanisław Lonczak i podkarpacka kurator oświaty Małgorzata Rauch. Z kolei poseł Fryderyk Kapinos przesłał list gratulacyjny.

Uczniowie w roli głównej

Dodajmy, że uczniowie szkoły do uroczystości przygotowywali się poprzez pielgrzymkę do Wadowic i Łagiewnik. Zgłębiali też wiedzę o JPII, którą wykorzystali podczas konkursu wiedzy o patronie. Były też konkursy plastyczny i recytatorski. Podczas ceremonii wręczono nagrody laureatom tych wszystkich zmagań. Zwieńczeniem środowych wydarzeń były występy artystyczne uczniów szkoły nawiązujące do osoby patrona i jego nauczania.

18 maja 2022