Z polszczyzną są za pan brat

Powiększ
Z polszczyzną są za pan brat
Weronika Mróz z Żarówki i Nikola Radzik z Dulczy Wielkiej wygrały XVI Gminny Konkurs Języka Polskiego „Z polszczyzną za pan brat” zorganizowany w Zespole Szkolno – Przedszkolnym w Dulczy Wielkiej.

 

Dlaczego powinniśmy mówić i pisać poprawnie? Przede wszystkim posługiwanie się poprawną polszczyzną ułatwia komunikację międzyludzką. Decyduje też o tym, czy postrzegamy drugiego człowieka jako kulturalnego, czy raczej jako osobę ubogą duchowo. Polacy często „kaleczą” swój język, używając na przykład takich form jak: w cudzysłowiu zamiast w cudzysłowie bądź włanczam zamiast włączam. Wynika to często z nieznajomości albo z lekceważenia obowiązujących norm.

Nie grozi to na pewno uczestnikom XVI Gminnego Konkursu Języka Polskiego „Z polszczyzną za pan brat”, który odbył się 21 lutego w Zespole Szkolno – Przedszkolnym w Dulczy Wielkiej. W językowych zmaganiach uczestniczyli uczniowie szkół podstawowych z naszej gminy. Musieli oni wykazać się sporą wiedzą z zakresu poprawnego i sprawnego mówienia i pisania po polsku.

Pierwsze miejsce zdobyły dwie uczennice: Weronika Mróz z Żarówki i Nikola Radzik z Dulczy Wielkiej. Antoni Pryga z Żarówki uzyskał  drugi wynik, a na trzecim miejscu znaleźli się: Nadia Falarz i Bartłomiej Falarz z Dąbrówki Wisłockiej oraz Maja Kilian z Dulczy Wielkiej. Ponadto wyróżnienia otrzymali: Katarzyna Dziekan  ze Zdziarca, Katarzyna Dubiel z Partyni i Nikola Małek z Dulczy Wielkiej.  

Wszyscy uczestnicy konkursu otrzymali nagrody książkowe, a ich nauczyciele dyplomy, które ufundował dyrektor GZEAS-u  w Radomyślu Wielkim  Andrzej Przybyszewski. Laureatom, uczestnikom konkursu oraz  ich nauczycielom serdecznie gratulujemy. 

26 lutego 2024