Kampania „Bioróżnorodnie połączeni”

Kampania „Bioróżnorodnie połączeni” została stworzona z myślą o dzieciach w wieku 4–9 lat, ale zaprasza również ich rodziców, nauczycieli i opiekunów do wspólnego odkrywania, jak działa świat przyrody – i jak bardzo wszystko w nim jest połączone.

Rozpoczęły się wakacje – czas odpoczynku, wyjazdów, a przede wszystkim okres, kiedy więcej czasu spędzamy z rodziną w otoczeniu przyrody. Choć dzieci mają wolne od nauki, to od edukacji ekologicznej nie warto robić wakacji. O zmianach klimatu i ochronie przyrody powinniśmy mówić cały czas, ale w sposób przystępny dla najmłodszych.

Dzieci uczą się przez doświadczenie, ruch i emocje – dlatego sięgnęliśmy po formy dobrze znane najmłodszym. Przygotowaliśmy osiem teledysków z bohaterami kampanii, m.in. z jeżem, dżdżownicą i trzmielem, każdy z prostą choreografią i zapadającą w pamięć piosenką. Do każdego z nich powstał tutorial taneczny, który krok po kroku uczy tańca i może być wykorzystany w trakcie zajęć zarówno w przedszkolu, szkole, jak i w domu czy ośrodku kultury. Teledyski to świetna okazja, by dzieci zaangażowały się w temat bioróżnorodności poprzez wspólna zabawę, taniec i śmiech.
W ramach kampanii powstały też dwie publikacje, które łączą rozrywkę z edukacją. „Dziko utalentowani”, komiks autorstwa Tomasza Samojlika, w humorystyczny i przystępny sposób opowiada o roli czterech mało znanych, ale niezwykle ważnych gatunków w funkcjonowaniu ekosystemów. Z kolei bajka „Ogród Roku” Adama Studzińskiego to ciepła, rodzinna opowieść o chłopcu i jego dziadkach, którzy próbują stworzyć ogród idealny. Bajka dostępna jest również jako audiobook, idealny do słuchania podczas wakacyjnych podróży lub wieczornego relaksu.

Wszystkie materiały opracowane w ramach kampanii są dostępne na stronie www.bioroznorodnosc.gov.pl. Zapraszam Państwa do skorzystania z nich w ramach zajęć edukacyjnych w szkołach, domach kultury, podczas letnich festynów i pikników.

Minister Klimatu i Środowiska

4 lipca 2025